Opinie

Stawianie ambitnych celów

Doskonalenie samego siebie jest zadaniem ciekawym, a do tego pozytywnie zmieniającym siebie i otoczenie. Zawsze w okolicach Nowego Roku wielu z Nas tworzy postanowienia noworoczne, ale także w ciągu roku nachodzą nas refleksie i stawiamy sobie cele, więc warto się chwile zastanowić nad sensem stawiania celów oraz nad wywiązywaniem się ze zobowiązań.

Definicja zagadnienia

Pierwszym czynnikiem jest właściwie dobranie celu jaki chcemy osiągnąć. Na tym etapie zastanów się czy postanowienie jest sensowne, czyli możliwe do realizacji i dające satysfakcję.  Gdy już to zrobisz, sprawa się bardziej komplikuje. Niestety często wybieramy postanowienie nie jest realne do realizacji. Zastanowisz się dlaczego taka teza pojawia się w tym tekście. Odpowiedź jest prosta: szybko rezygnujemy z realizacji czegokolwiek, kiedy nie czujemy że jesteśmy w stanie to osiągnąć.

Sposoby realizacji

Jednym z podstawowych sposobów na stworzenie algorytmu  przez informatyka jest dzielenie problemów na mniejsze. Zatem czy to fakturowanie, relacje z klientem , modelowanie skomplikowanych modelowań budynków każdy szanujący się architekt oprogramowania podzieli problem na mniejsze pod problemy możliwe do rozwiązania. Analogicznie możemy podejść do naszych celów. Przechodząc z krótkiej teorii do przykładów można pokazać jak je realizować. Gdy chcemy schudnąć powiedzmy 10 kg, możemy od razu rzucić pomysłami, na dietę, sport i tak dalej, ale nie widzimy naszego końcowego celu. Dzieje się to tak, bo schudnięcie nastąpi dopiero po realizacji całego planu. Gdyby jednak pomyśleć na starcie, że do schudnięcia powinienem mniej podjadać, jeść zdrowsze jedzenie – mogę to zrealizować prosto: będę przygotowywał samemu posiłki w domu i gotował obiady również sam. Podobnie jest z ćwiczeniami, wystarczy postanowić, że dwa razy w tygodniu będę biegać czy chodzić na basen. Taki cel – schudnięcie może zostać zrealizowany poprzez osiągnięcie dwóch prostszych celów: zdrowych nawyków jedzeniowych oraz systematycznego ruchu. W ten sam sposób również możemy realizować nasze intelektualne postanowienia i być kimś lepszym w tym roku.

Motywacja

Mógłbym tworzyć przykłady i podawać listę 10 sposobów na realizację lub w inny sposób tworzyć z siebie trenera personalnego. Jak powszechnie wiadomo człowiek inteligentny potrafi sam motywować siebie do działania. Kolejne zrealizowane cele to lepsza ocena swojej wartości (aby tylko nie przesadna) i chęć dalszego doskonalenia siebie.   Moje doświadczenie podpowiada, że  są różne rozwiązania do motywacji: od przypomnień cyklicznych wydarzeń w kalendarzu, przez listy do zrealizowania zadań, po słuchania dobrego słowa bliskiej osoby. Jeśli macie skuteczne sposoby do realizacji celów, pochwalcie się Nim w komentarzu.

Pozdrawiam,  żyjcie z klasą!

 • Ja zawsze znajdowałam motywację w samej sobie. Nigdy dobrym sposobem nie były motywujące obrazki czy cytaty. Jeżeli chciałam coś osiągnąć, sama chęć realizacji danego celu była wystarczająca 😉

  • salonidei

   Ja też staram się motywować samemu. Uważam, że dobre słowo bliskiej osoby działa czasami cuda. Także, warto chwalić realizację celów bliskich, bo to motywuje do dalszej pracy nad sobą.

 • Cele musza być ambitne – inaczej trudno byłoby poczuć satysfakcję z ich realizacji 🙂

 • Kiudlis

  Świetny post! Ja motywuje sama siebie, niekiedy pomagają mi jakies ”wspomnagacze” w postaci obrazków czy cytatów.

  Kiudlis.blogspot.com

 • Dzielenie problemów na mniejsze – moja ulubiona strategia 🙂

 • Super tekst i dobry przykład realizacji celów. Ja zawsze stawiałam sobie postanowienia, które już w styczniu były zapomniane. Dopiero w tym roku postawiłam sobie małe cele, które codziennie realizuje z uśmiechem – więcej warzyw – mniej słodyczy niż schudnę – 10 kg w 3 miesiące – owszem jest to do zrealizowania, ale do tego musi być ciężka praca nad sobą. A ja człowiek z natury leniwy wole trochę się poruszać i zjeść tą marchewkę czy orzechy zamiast 2 batonów. Podoba mi się blog zatem dodaję się do listy subskrybentów. Pozdrawiam/marjassi.

  • salonidei

   Dziękuję za subskrypcję, która nie spamuje tylko wysyła raz za tydzień e-mail o ile pojawiła się treść. Tak abyś nie przegapiła wpisu, ale jednocześnie Twoja skrzynka nie pękała w szwach

 • Dokładnie, ważny jest nie tyle sam cel, ale również te kilkanaście mniejszych związanych z procesem jego realizacji.

 • U mnie też bardzo dobrze sprawdza się dzielenie celów na jak najmniejsze zadania.